Výživné
DISKUSE INFORMACE
Střídavka - střídavá výchova neboli střídavá péče o děti po rozvodu

rodič.eu

Nová tabulka výživného: z bláta do louže

Komentář Aleše Hodiny na hodina.blog.idnes.cz (květen 2010)
18.5.2010 představila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová finální verzi doporučující tabulky pro stanovení výše výživného. Cílem materiálu, který bude rozeslán jednotlivým soudům, má být sjednocení rozhodování soudů v otázkách výživného.

Výše výživného je stanovena jako procentuálního rozmezí z měsíčního čistého příjmu povinného rodiče. Oproti původnímu návrhu došlo, prý na základě zaslaných připomínek, pouze k navýšení hodnot procentuálního rozmezí. Jednotlivé věkové kategorie zůstaly nezměněny.

Tabulka nyní vypadá takto:

Věk dítěte Podíl výživného z čistého příjmu
0 - 5 let 11 - 15 %
6 - 9 let 13 - 17 %
10 - 14 let 15 - 19 %
15 - 17 let 16 - 22 %
18 a více let 19 - 25 %

Ministerstvo už ani nepředstírá, že vzorem má být rakouská tabulka. Ta totiž má s tou naší společné jen podobné procentuální sazby. Jejich použití je ale v Rakousku podmíněno dalšími pravidly, o kterých jsme psali už dříve a jež u nás jaksi vypadla:

1. Výživné má v Rakousku svou horní hranici. Za nemravné je zpravidla považováno výživné, které tvoří více než 2,5–násobek obvyklého výživného. To zřejmě souvisí s tím, že určitá úroveň výživného už dítěti poskytuje velmi slušné zajištění jeho potřeb. Další peníze navíc by už pak spíše pomáhaly rodiči, který výživné za dítě inkasuje, zvyšovat jeho životní úroveň. K dítěti by se ani nedostaly.

2. Procentní sazba na každé dítě se snižuje v závislosti na počtu dalších vyživovaných dětí. To odpovídá i situaci v běžné rodině – děti ve vícečetných rodinách se přece jenom musejí uskromnit trochu více než jedináčci.

3. Rodiči, který platí výživné, musí zůstat tzv. existenční minimum (v Rakousku 650 EUR měsíčně), a to i za cenu snížení výživného. Není cílem, aby rodič zemřel hladem, ale aby mohl dlouhodobě dítěti přispívat alespoň podle svých možností.

Proč se tyto podmínky u nás neobjevily ani teď, po změně tabulky, zůstává záhadou. Máme tu tak další typicky český paskvil vzniklý z původně dobrého vzoru. Místo toho, aby se výživné sjednotilo v rozumné podobě, pravděpodobně ještě více vyostří situaci mezi rozvádějícími se rodiči, zlatokopky podnítí k rozvodům a mužům znechutí zakládání rodin.


Sdílet

Reklama:

PŘIDAT K OBLÍBENÝM [CNW:Counter] MAIL@VYZIVNE.INFO